3.10.6, date 2021-04-13 09:18:22, srv int-wk-app-b1
Bezpieczeństwo | login.gov.pl
Serwis polskiego rządu
Bezpieczeństwo

Setki usług, jeden login.gov.pl!

Drogi użytkowniku! Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z usług cyfrowych:
Teraz możesz o nich zapomnieć. Dzięki login.gov.pl zalogujesz się do setek usług publicznych jednym loginem i jednym hasłem. Nawet w różnych serwisach internetowych.
  • Zawsze używaj oprogramowania antywirusowego na komputerze, z którego łączysz się z internetem. Sprawdź, czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze. Pamiętaj, że takie oprogramowanie jest w pełni wartościowe, o ile posiada aktualne bazy sygnatur szkodliwego oprogramowania.

  • Zastanów się, zanim otworzysz wiadomości e-mail z nieznanych adresów. Statystyki pokazują, że jednym z najczęstszych źródeł infekcji lub kradzieży tożsamości jest e-mail, który sprawia wrażenie wiarygodnego. Na przykład takiego, który zawiera rachunki czy ważne informacje. Upewnij się, że to informacja, na którą czekasz. Zastanów się, zanim klikniesz odnośniki w treści takiej wiadomości.

  • Zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z internetu. Wiemy, że internet to nieograniczone źródło informacji – pamiętaj jednak, że pliki z sieci to także potencjalne źródło zagrożenia dla Twoich danych.

  • Nikomu nie udostępniaj swoich danych identyfikacyjnych służących do logowania do serwisów usługowych.

  • Zastanów się, zanim podasz swoje dane osobowe lub dołączysz swoje zdjęcia. Staraj się używać unikalnych haseł dla różnych usługodawców. Pamiętaj, aby stosowane hasła były niełatwe do odgadnięcia, miały długość co najmniej 10 znaków, zawierały duże i małe litery, znak specjalny oraz liczby. Zawsze czytaj zasady użytkowania serwisów i kieruj się zdrowym rozsądkiem.

  • Pamiętaj, że najbezpieczniejsze połączenie to połączenie szyfrowane SSL. Takie połączenia są oznaczone odpowiednio w przeglądarce – na przykład zieloną kłódką. Warto sprawdzić, kto jest wystawcą certyfikatu SSL strony, z którą się łączysz.

  • Unikaj połączeń nieszyfrowanych. Pamiętaj, że wysyłane za ich pośrednictwem dane – na przykład hasła – także nie są szyfrowane i mogą wpaść w niepowołane ręce.

  • Staraj się korzystać z usług cyfrowych w internecie tylko w miejscach zaufanych. Unikaj niepewnych kafejek internetowych czy podejrzanych sieci Wi-Fi – szczególnie jeśli musisz wprowadzić swoje dane identyfikacyjne, takie jak login czy hasło.

  • Wybierasz dostawcę środka identyfikacji? Zweryfikuj certyfikat SSL strony, na której wybierasz dostawcę. Zweryfikuj także samego dostawcę – sprawdź, czy jego certyfikat jest poprawny. Możesz zweryfikować dostawcę środka identyfikacji na stronie Ministerstwa Cyfryzacji w odpowiednim rejestrze.

  • Jeżeli masz poczucie, że widzisz sytuację, która narusza bezpieczeństwo – na przykład ktoś próbował logować się, korzystając z Twoich danych, podejrzewasz, że ktoś przejął Twoje dane logowania – zgłoś ten fakt służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo login.gov.pl.
Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 09.09.2018 08:12
Osoba publikująca: Aleksander Ziaja
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.